DUYURULAR :
Ürünler
Feyza Hepçilingirler
#

Ayvalık'ta doğdu (26.1.1948). İlkokulu ve ortaokulu Ayvalık'ta, liseyi İzmir Kız Lisesi'nde okudu. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu'nu ve İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi (1971). Yıldız Teknik Üniversitesi'nden emekli oldu. Bir oğlu ve bir kızı var.
Yazmaya, okul yıllarında (1963) Feyza Baran adıyla başladı. 1979 yılında Kültür Bakanlığının açtığı Çocuk Yapıtları Yarışması'nda Yanlışlıklar adlı oyunuyla Başarı Ödülü, 1981'de Akademi Kitabevi Yarışması'nda "Sabah Yolcuları" adlı dos-yasıyla Öykü Birincilik Ödülü kazandı. Eski Bir Balerin adlı kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağanı'nı (1985), "Potluğu Gidermek" adlı öyküsüyle Yunus Nadi Armağanı Öykü İkincilik Ödülü'nü (1989), "Ne Güzel Ölmüştüm" adlı öyküsüyle Balkan Yazarlar Karşılaşması Borski. Grümen Ödülü'nü (1991), Savrulmalar adlı öykü kitabıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nü (1997) Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneğinin (ÇGYD) son 10 yılın en iyi çocuk oyunu (2011) ödülünü aldı. Öyküleri Fransızca, Almanca, İngilizce, Sırp-Hırvatça ve Slovenceye çevrildi. Öykülerinden bir seçki "Die Hochzeitsnacht" adıyla Almanya'da yayımlandı. Türkçenin yanlış ve kötü kullanımını eleştirdiği Türkçe "Off" adlı kitabıyla büyük ilgi uyandırdı.

Yapıtları:
Öykü: Sabah Yolcuları, Eski Bir Balerin, Ürkek Kuşlar, Kırlangıçsız Geçti Yaz, Savrulmalar, Öykünmece, İşte Gidiyorum (Göç Öyküleri). Roman: Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar?, Tan-rıkadın. Çocuk ve gençlik kitapları: Yanlışlıklar, Harflerimizin Gizli Dünyası (Uçtu Uçtu Pelin Uçtu), Üç Nokta Bir Çizgi, Çirkin Prenses, Ne Dediniz anlamadım. Ya Armut Ağacı Olursam?, Üç Valiz iki Sandık, Türkü Çocuk. Deneme, inceleme ve eleştirileri: Türkçe "Off", Dedim: "Ah!", Sorulmadan, Dilim Dilim Anadilim, Türkçe Dilbilgisi-Öğretme Kitabı, Nasıl "Pop-Yazar" Olunur?, Öyküyü Okumak. Türkçe Günlükleri: Yıldızların Suya Dökülâüğü-Türkçe Günlükleri, Dilin Zamana Dokuduğu-Türkçe Günlükleri, Rüzgârın Göğe Savurduğu-Türkçe Günlükleri, Tohumun Toprağa Düştüğü-Türkçe Günlükleri, Filizin Boy Verdiği-Türkçe Günlükleri, Ekinin Harman Olduğu-Türkçe Günlükleri.

Yazara ait kitap bulunamadı