DUYURULAR :
Kategoriler
Tarih
#
Sayfa :
303 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21,5 
Son Baskı :
01 Şubat, 2013 
İlk Baskı :
01 Şubat, 2013 
Barkod :
9786051066974 
Kapak Tsr. :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 
Orijinal Dili :
Almanca 
Orijinal Adı :
The Ship That Changed The World 

Dünyayı Değiştiren Gemi
Goeben'in (Yavuz) 1914'te Çanakkale Boğazı'na Kaçışı

Dan Van Der Vat

I. Dünya Savaşı başladığında Almanların Akdeniz'deki tek büyük savaş kruvazörü Goeben (daha sonra Yavuz), düşmanlarının müthiş beceriksizliğinin de yardımıyla, Fransız donanmasından ve Britanya Akdeniz Filosu'ndan kaçarak Çanakkale Boğazı'na varacaktı.

Gemiler Çanakkale'ye varınca, Almanlar Türk sancağı altında Karadeniz'e açıldı Rus kıyılarını topa tutarak Osmanlı imparatorluğu'nu savaşa sürükledi. O gün Karadeniz'de Ruslara saldıran bütün gemiler Osmanlı sancağı taşıyor olsa da, Yavuz'un çoğu sadece Almanca konuşan mürettebatı gemiden Goeben olarak bahsetmeyi sürdürüyordu.

Diğer gemi Midilli de daha Türk değildi, Alman mürettebatın dilinde de adı Breslau olarak geçiyordu. Bu iki görkemli gemi, Osmanlı Bahriye Nazırı'na İstanbul’da yapılan bir törenle I. Dünya Savaşı'nın başlamasından sadece iki hafta sonra resmen devredilmiş olsa da, Alman Deniz Kuvvetleri kayıtlarına göre ikisi de hâlâ Almanların Akdeniz Filosu’nu oluşturuyordu. Alman, Fransız ve İngiliz kaynaklarında ilk kez kapsamlı araştırmalar yapan Dan van der Vat, Goeben’in Çanakkale Boğazı’na kaçışının tüm öyküsünü gözler önüne seriyor.


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!