DUYURULAR :
Kategoriler
Yemek Kültürü
#
Sayfa :
195 
Cilt :
Ciltli 
Boyut :
24 X 19,5 
Son Baskı :
14 Şubat, 2013 
İlk Baskı :
14 Şubat, 2013 
Barkod :
9786051066868 
Kapak Tsr. :
Kapak Türü :
Sert Kapak 
Yayın Dili :
Türkçe 

Osmanlı Deniz Mutfağı (Ciltli)


Yunus Emre Akkor , Zennup Pınar Çakmakcı

Osmanlı’da Yemek Kültürüne Dair En Başarılı Kitap…

BOOK GOURMAND 2012 EN İYİ BALIK VE DENİZ ÜRÜNLERİ KİTABI

Tüm kültür değerlerimizde olduğu gibi yemek kültürümüzün de gelecek kuşaklara aktarılmayınca unutulup gittiğini, hele bu kültür mutfak kültürü gibi sözlü ve uygulamalı bir kültür olunca bu kaybın daha hızla gerçekleştiğini yaşıyor ve görüyoruz. Yemekler aynı zamanda birer kültür elçisidir. Bu nedenle çalışmamız bu kültürel erozyonu durdurmaya yönelik küçük bir çaba olarak okunmalıdır.

Bu çalışma geçmiş ile günümüz arasında kültürel bağların yeniden kurulmasına katkı sağlamak, halkımızın ilgisini balık ve deniz ürünlerine çekmek ve deniz mutfağının yaşatılması için eski bilgilerin ve tariflerin yaygınlaşmasını sağlamak için kaleme alınmıştır.

Burada Osmanlı dönemine ve coğrafyasına ait deniz mutfağıyla ilgili bilgileri bir araya getirmeye ve bu mutfağı gözler önüne sermeye çalıştık. Geçmişte yapılan balık yemeklerini yapılış biçimlerine ve lezzetlerine sadık kalma gayretiyle günümüz mutfağına taşımak kitabın ana amaçlarından birisi oldu. Kitaptaki tarifler Osmanlıca orijinal metinleri esas alınarak şef Yunus Emre Akkor tarafından günümüz mutfağına uyarlanmıştır.


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!