DUYURULAR :
Kategoriler
Edebiyat
#
Sayfa :
630 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
15,5 X 23 
Son Baskı :
27 Ekim, 2021 
İlk Baskı :
03 Mart, 2008 
Barkod :
9789757369707 
Kapak Tsr. :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Osmanlı Türkçesi Metinleri 2
Tarihî Türkiye Türkçesi Araştırmaları

Faruk Kadri Timurtaş

Osmanlı Türkçesinin ilk devrelerine ait metinleri içine alan bu kitap, Tarihi Türkiye Araştırmaları dizisinin 2. cildini teşkil etmektedir.

Daha önce yayımlanan ´Yeni Osmanlıca Türkçesi Metinleri´, adlı kitabın devamı olan bu ´Klâsik ve Eski Osmanlıca Türkçesi Metinleri´, onunla birlikte Türkiye Türkçesinin XII. Asırdan XX. Asra kadar bütün devirlerine ait örnekleri bir araya getirmek maksadı taşıyor.

Böylece, Türkiye Türkçesinin bütün devirler ve sahalarla ilgili mahsûllerinden seçilmiş örnekler, ilk defa toplu olarak verilmektedir. Bu, bir ´bütün´ anlayışının sonucudur.

Bu suretle dîvan, tekke ve halk edebiyatları metinleri eklenmekte; Türkiye Türkçesinin tarihi ve yeni devreleri iki kitapta bütünleşmektedir.

Kitapta imlânın, hususiyle Türkçe kelimelerde, oldukça farklı olduğu görülecektir. Bu, alındığı yerdeki yazılışın aynen muhafaza edilmesinden ileri gelmiştir.

Standart bir imlâ sistemi kurmak değil, öğrencilere ve araştırıcılara asırlar boyu bir hayli değişik devam etmiş olan eklerde göze çarpmaktadır.


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!