DUYURULAR :
Kategoriler
Tarih Araştırma
#
Çevirmen :
Sayfa :
152 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 19,5 
Son Baskı :
05 Ocak, 2016 
İlk Baskı :
05 Ocak, 2016 
Barkod :
9786051712215 
Kapak Tsr. :
Editör :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Sekiz Türk Boyu Üzerine Bazı Gözlemler
Külliyat 5

Sencer Divitçioğlu

Asya Tipi Üretim Tarzı (ATÜT) tartışmasının isim babası olan Divitçioğlu, düşünce dünyamıza yön veren eserleriyle ortaçağ tarihçiliğinde özel bir yere sahiptir. Oyun teorisinden üç işlev teorisine dek farklı yaklaşımlarla, klasik tarihçiliğin dışına çıkan formüllerle okurun zihnini sürekli uyanık tutan, kendine özgü bir sosyal bilim dili yaratan Divitçioğlu, Köktürklerden Osmanlı’ya dek ortaçağ Türk toplumlarındaki süreklilik ve kopuşları, geri dönüş ve sıçramaları kışkırtıcı tezlerle ele aldı. 

Sekiz Türk Boyu Üzerine Bazı Gözlemler adlı bu çalışma, Sencer Divitçioğlu’nun ortaçağ Türk toplumları üzerine yapılan tüm araştırmaların üzerinden geniş bir mekân ve zaman dilimine baktığı, konuya ilişkin belki de en orijinal değerlendirmeleri ortaya koyduğu eseridir. Karluklar, Karahanlılar, Kitanlar, Kemekler, Kıpçaklar gibi eski Türklerin dünyasına yapacağınız bin yıllık bir gezintiyle çok şey öğreneceksiniz…

“Sencer Divitçioğlu ilk anda herkesi şoke edecek tezleriyle ama o tezlerden çok, herkesin eline pek geçmeyen tarih, iktisat ve sosyal bilgiler literatürünü alıp taraması ve değerlendirmesiyle bilinmelidir.”
-İlber Ortaylı, Milliyet


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!