DUYURULAR :
Kategoriler
Alfa DK Kitapları | Popüler Bilim
#
Çevirmen :
Sayfa :
260 
Cilt :
Ciltli 
Boyut :
26 X 31 
Son Baskı :
16 Kasım, 2023 
İlk Baskı :
03 Ocak, 2013 
Barkod :
9786051066707 
Kapak Türü :
Sert Kapak 
Yayın Dili :
Türkçe 

Beyin Kitabı (Ciltli)


Rita Carter

İnsan beyninin anatomisini ve fonksiyonlarını sıra dışı bir açıklıkla anlatıyor.
YÜZLERCE İNANILMAZ RESİM beyni eşi benzeri görülmemiş detayda keşfetmenize olanak tanıyor.
Beyin hakkında ortaya konan EN YENİ araştırma ve fikirleri İÇERİYOR.
BEYNİN NASIL ÇALIŞTIĞINI KEŞFEDİN. Net, resimlerle örneklendirilmiş açıklamalar bellek, algı ve bilinç gibi karmaşık süreçlerin üzerindeki sır perdelerini aralıyor.
Beynin NEDEN VE NASIL yanlış çalıştığını en yaygın hastalık ve bozuklukların analizleri ile keşfedin.
Zekice,  Açık ve Yetkin. BEYİN KİTABI öğrenciler ve sağlık çalışanları için vazgeçilemeyecek bir kitap; herkes için büyüleyici ve kapsamlı bir kaynak.

BEYNE DOĞRU BİR YOLCULUK
BEYİN İNSAN BEDENİNDE BULUNAN EN KARMAŞIK ORGAN VE MUHTEMELEN İNSANOĞLUNUN KARŞILAŞTIĞI EN KARMAŞIK SİSTEMDİR. BEYİNLERİMİZDE BİRBİRLERİNE SÜREKLİ SİNYALLER GÖNDEREN MİLYARLARCA NÖRON VARDIR VE BU “SİNYALLEŞME” BİZİM ZİHİNLERİMİZİ OLUŞTURUR. MODERN BEYİN TARAMA TEKNOLOJİLERİ SAYESİNDE GÜNÜMÜZDE BEYNİN YAPISINI ÇOK DETAYLI BİR ŞEKİLDE BİLİYORUZ.
19. yüzyılda ölümden sonra beynin çıkartılması sayesinde bu organın yapısına dair çok şey öğrenildi. Canlı insan beyninin işleyişine dair bilgiler ise sadece Phineas Gage (bkz. s. 139) gibi beyni zarar görmüş insanları çalışarak elde edilebiliyordu, ancak beyin hasarının tam yeri hasta henüz hayattayken bilinemiyordu. 20. yüzyılın sonlarında beyin tarayıcılarının icadıyla her şey değişti. İlerideki sayfalarda 55 yaşında sağlıklı bir erkeğin manyetik rezonans görüntülemeyle (MRI) incelenmiş beyninde bir yolculuğa çıkacağız. Bu taramalarda beynin pek çok bileşenini görmek mümkündür. Bu bileşenlerin bazılarının işlevlerini anlamaya başlıyoruz, ancak henüz bu “anlama yolculuğunun” çok başlarındayız.
Beyin taramalarının altlarına yerleştirilmiş yazılar belirtilmiş beyin alanlarının en muhtemel işlevlerini anlatıyor. Ancak bu alanlar genellikle bir değil pek çok fonksiyona sahip ve bu fonksiyonlar beynin diğer alanlarıyla yapılan etkileşimlere dayanır. Beyindeki yapıların çoğu sol ve sağ hemisferde bulunan benzerleriyle eşleşmiş durumdadır. Diğer bir deyişle, beynin bir hemisferinde tanımlanan yapılar diğer hemisferde de yer almaktadır. Kitaptaki görüntülerde taramalar renklendirilmiş olup, serebrum kırmızı, serebellum (beyincik) açık mavi ve beyin sapı yeşil görünmektedir.


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!