DUYURULAR :
Kategoriler
Popüler Bilim
#
Sayfa :
232 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
02 Ocak, 2013 
İlk Baskı :
02 Ocak, 2013 
Barkod :
9786051066745 
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Büyük Patlamanın Işığı
Zamanın başlangıcından gelen mesaj

Marcus Chown

Büyük Patlamanın Işığı, Büyük Patlamadan artakalan ışınımın hikâyesini anlatıyor. Bu ışınımın izlerini bugün hâlâ bulmak mümkün. TV'yi açıp kanallar arasında dolaştığınızda ekranınızdaki akımın yüzde biri Büyük Patlamadan gelen ışınımdır. TV anteni tarafından yakalanmadan önce, uzayda 13,7 milyar yıldır yol almaktadır ve dokunduğu son şey Büyük Patlama'daki ateş topudur.

Geçen yüzyılın en büyük evrenbilimsel keşfi olan Büyük Patlama ışınımını bulan kişi-lerin ve bunu görüntülemek için 1992'de inşa edilen NASA'nın Evrensel Ardalan Gezgini (COBE) uydusunun hikâyesini anlatan kitabın yazılmasını tetikleyen, COBE'nin çektiği, evrenin olağandışı bebeklik fotoğrafıdır. Stephen Hawking bunu "Yüzyılın, hatta tüm zamanların keşfi" olarak tanımlar. COBE'den iki bilim insanı John Mather ve George Smoot 2006'da Nobel Ödülü'ne layık görüldü.

Hawking'in Zamanın Kısa Tarihi'nden sonra en çok okunan bilim kitabı olan Büyük Patlamanın Işığı kâşiflerinin ağzından Büyük Patlama ışınımının keşfini anlatan tek kitap.


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!