DUYURULAR :
Kategoriler
Yemek Kitabı
#
Sayfa :
528 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
16,5 X 23,5 
Son Baskı :
20 Haziran, 2011 
İlk Baskı :
20 Haziran, 2011 
Barkod :
9786051063485 
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Türkiye'nin Yabani Besin Bitkileri ve Ot Yemekleri


Ertan Tuzlacı

Kitapta Türkiye'nin çeşitli yörelerinden derlenen bilgiler kapsamında besin kaynağı olarak yararlanılan yabani bitkiler tanıtılmakta, bu bitkilerin yerel adları, kullanılan kısımları, ne şekilde ve ne amaçla kullanıldığı hakkında bilgiler verilmekte ve bu bilgilerin derlendiği iller belirtilmektedir.

Kitapta beslenme ile doğrudan veya dolaylı bir şekilde ilgisi olan 757 tür yer almaktadır. Ayrıca bu bitkilerin 163'ünün fotoğrafı bulunmaktadır.

Bitkilerden yapılan ot yemekleri (çorba, salata, kavurma ve diğer yemek çeşitleri) kitapta en geniş kapsamda yer alan konulardan birini oluşturmaktadır. Böylece birçok yöresel yemek hakkında bilgi edinilmesi sağlanmıştır. Ayrıca gerek keyif ve gerekse sağlıklı olmak için içilen çaylar ile koku ve lezzet vermek amacıyla kullanılan bitkiler hakkında da bilgiler verilmektedir.

Kitap Türkiye'nin doğal besin kaynakları ve halkın yabani bitkilerle ilgili geleneksel beslenme kültürü hakkında bilgi edinmek isteyenler için geniş kapsamlı, yararlı bir kaynaktır. 


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!