DUYURULAR :
Kategoriler
Tarihi Roman
#
Sayfa :
320 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 19,5 
Son Baskı :
05 Mart, 2011 
İlk Baskı :
16 Aralık, 2010 
Barkod :
9786051062952 
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Kara Fatma
Kurtuluş Savaşı'nın İlk Türk Kadın Subayı Fatma Seher'in Kahramanlık Öyküsü

Gonca Elmas Akay

O BİR KADIN... O BİR ANA… O BİR KAHRAMAN…
GERÇEK BİR ANADOLU EFSANESİ...
FATMA SEHER, NAMI DİĞER
KARA FATMA...

“Bu kahramanlık öyküsünü yazmaya başlarken ellerim titredi. Büyük bir kahramanı layıkıyla yazabilmek, onu tarihin tozlu sayfalarından çıkartıp sizlerle buluşturmak kolay değildi. Savaş yıllarının yetersiz arşivi korkmama neden olsa da beni yıldırmadı. Çünkü Türk Edebiyatı Kurtuluş Savaşı’nda çarpışan bir kadın subayın hayatını konu alan bir romandan mahrumdu.

Ben bir tarih kitabı yazmadım. Kendimi Fatma Seher’in yerine koyup onunla özdeşleştirdim. Bu, benim Fatma Seher’im. Tarihin karanlıkta kalmış, dillenmemiş sayfalarında kendi kahramanımı yazdım. Unutulmuş gerçek bir kahramanı gözümden, yüreğimden sizlere aktarmaya çalıştım. Fatma Seher’in tekrar canlanıp aramıza hak ettiği gibi bir kahraman olarak katılacak olmasında benim de bir payım olursa bundan onur duyarım.

Anlı şanlı tarihimizin, cephelerde çarpışıp rütbe alan ilk Türk kadın subayı olan Fatma Seher Hanım, kahramanlıklarıyla tarihe damgasını vurmuştur. İzmit, Gemlik, Bursa bölgelerinde Kuvayı Milliye askeri olarak çarpışan, oğlu ve kızıyla canını siper eden Fatma Seher Hanım, Büyük Taarruz’da üsteğmen rütbesini almış, savaştan sonra bağlanan maaşını Kızılay’a bağışlamıştır.” 


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!