DUYURULAR :
Kategoriler
Mitoloji
#
Sayfa :
320 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
10 Aralık, 2009 
İlk Baskı :
10 Aralık, 2009 
Barkod :
9786051061825 
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Gılgamış
Kültürlenme sürecinin mitik kahramanı

İsmail Gezgin

Gılgamış Destanı, insanlığın ilk yazılı metni ve Nuh Tufanı'ndan söz edilen ilk eserdir. Kil tabletlere çivi yazısıyla kaydedilmişmetinler, Sümerlerin Uruk kentinde hüküm sürmüş olan Gılgamış adlı kralın ölümsüzlük arayışını anlatmaktadır. Bu ebedi ölümsüzlükarayışı aynı zamanda sanatın, soyutlamanın, kültürün, toplumsal yaşamın, kısacası uygarlığın müjdecisidir.

 

Bu kitapta, Arkeolog Dr. İsmail Gezgin, insanlığın en büyük mitik anlatımlarından birisi olan Gılgamış'ı değişik boyutlarıyla ele almıştır. Farklı disiplinlerin metodolojisinden de yararlanan yazar, ilk bakışta ölümsüzlük arayışı içindeki bir Sümer kahramanı öyküsü gibi duran Gılgamış mitosunu sembolik dizgeler yerine konularak tekrar okunduğunda insanlık tarihinin önemli bir dönüm noktasının hikâyesine dönüştürüyor. Böylece Gılgamış, üzerinde yaşadığımız topraklarda gerçekleşen üretimciliğe ve yerleşik düzene geçiş dönemlerinin izlerini taşıyan bir veri bankası haline geliyor.


"Yaşamımız, toplumsal hayatımız, ahlaki ve düşünsel yapımız mitolojik arketipler tarafından şekillendirilmiş. Yaşamımızın her alanında mitolojik öğeler yer almakta... Tarih boyunca yaptığımız yolculuğu bilmek, bugün hangi noktada olduğumuzun en önemli göstergesini oluşturur. Toplumsal yapımızın daha iyi anlaşılması,bu toprak üzerinde yaşayan herkesin geleceğe daha güvenli bakmasını sağlayacaktır. Bizim toplumsal ve kültürel DNA'mızın zincirini, çoğunun farkında bile olmadığımız bu mitoslar oluşturmaktadır..."


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!