DUYURULAR :
Kategoriler
Psikoloji
#
Sayfa :
332 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 19,5 
Son Baskı :
22 Aralık, 2005 
İlk Baskı :
22 Aralık, 2005 
Barkod :
9789752977020 
Kapak Türü :
Karton 

İçe Kanayan Yara
Polis sorgusuyla ensest ilişkiler ve çocuk tecavüzleri

Önder Şuşoğlu

"Babam bana, 'Bu olanları kimseye söylersen veya evden kaçıp gidersen senin ayaklarına sıkarım,' dedi. İki gün sonra babamın yatak odasındaki elbise dolabının içinde asılı olan ceketinin iç cebinden çıkardığı tabancasını gördüm. Aklıma daha önce söylediği sözler geldi ve çok korktum. Bu yüzden babamın yaptıklarını anneme anlatamadım." (13 yaşındaki Ş.B. 'nin polise verdiği ifadesinden)

İnsanın içini acıtan bu cümleler cinsel istismara uğradıktan sonra öyle ya da böyle polise ulaşabilmiş bir kız çocuğuna ait. Olanlardan kendini sorumlu tutarak tacizlere yıllarca katlanan, tacizcisinin şiddet ve tehditlerinden korkan, ailesinin dağılmasının sorumluluğunu omuzlayamayacak kadar çaresiz olan çocuklarımız ya küçücük bedenlerine yapılan bu işkenceye boyun eğerek susuyorlar, ya başlarına gelen bu talihsizliği hiç yaşanmamış kabul ederek bilinçaltlarının en derin köşelerine saklıyorlar ya da en kötüsü bu büyük ağırlığı altında ezilerek ölümü seçiyorlar.

Ve en acıklı olanı da aile içinden ya da dışarıdan birisinin cinsel tacizine ya da tecavüzüne uğrayan çocuk bunu açıkla­dığında genel yaklaşım onu ayıplamak, yalancılıkla suçlamak ya da aşağılamak oluyor. Ne yazık ki çocuklara ve gençlere yönelik yapılan cinsel istismar toplum tarafından tabu olarak görülüyor, gizleniyor ve yok sayılıyor.

Toplumumuzun kanayan yarasını sarmak için çocuklarımıza sahip çıkalım. Onlara önce kendilerini korumayı öğretelim. Doğru ve yeterli cinsel eğitimle onları bilinçlendirelim ve bedenlerinin kendilerine ait olduğunu ısrarla söyleyelim. Geleceğimiz olan bu çocukları ıstırap dolu travmalarla büyümek zorunda bırakmayalım.


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!