DUYURULAR :
Kategoriler
Öykü
#
Sayfa :
566 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 19,5 
Son Baskı :
05 Ocak, 2010 
İlk Baskı :
17 Mayıs, 2004 
Barkod :
9789752974937 
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Güneydoğudan Öyküler


Hakan Evrensel

Güneydoğudan Öyküler, Türkiye’nin en büyük sorununun bir yönünü bizzat yaşamış yüz binlerce insanın, yüz binlerce anılarından sadece küçük bir bölümünü içermektedir. Büyük çoğunluğu hâlâ devlet memurluğu statüsünde; gaziler, şehit aileleri, doktorlar, pilotlar, bekleyenler, hiç gidemeyenler, hâlâ orada olanlar ve dönenlerin anılarından oluşan öykülerde, anı sahiplerinin isteği üzerine, olaylarda geçen kişilerin kimlikleri ve olayları yaşandığı söyleşilerin ardından, olayların asıllarına sadık kalarak, anı sahiplerinin onayı ile öyküleştirilmiştir. 

Güneydoğudan Öyküler’in –bazılarının inanmak istediklerinin aksine- solculukla sağcılıkla ya da herhangi bir ideoloji ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Çünkü yaşananlara şahit olanlar, dökülen kanların “sağ-sol” gibi basit yön kavramlarıyla asla sınıflandırılamayacağını çok acı bir şekilde öğrenmiştir. 

Ve aslında yazılanlar, “birer anı”dan çok “sürekli ağlayan bir yaradan akan kanlara ait, hafızalardan asla silinemeyecek derecede ruhla bütünleşmiş hatıralar”ın basit sözcüklerle ifadesidir.


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!