DUYURULAR :
Kategoriler
Politika
#
Sayfa :
216 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 19 
Son Baskı :
01 Kasım, 1999 
İlk Baskı :
02 Şubat, 1999 
Barkod :
9789753162197 
Kapak Türü :
Karton 

Gelişmekte Olan Ülkeler ve Dış Politika


İbrahim S. Canbolat

Üçüncü Dünya ülkeleri... Gelişmekte olan ülkeler... Yeni endüstrileşen ülkeler... Azgelişmiş ülkeler... En yoksul ülkeler... Ağır borç altındaki ülkeler... Eksen ya da mihver ülkeler... Serseri devletler...

Hemen her gün çeşitli vesilelerle gazetelerde, televizyonda ya da başka bir yerde bu kadar çok farklı bir kavram kullanılarak anlatılmak istenen olgu nedir? Gelişmekte olan ile en yoksul olan, mihver konumunda olan ise serseri durumda olan ülkeyi biraraya getiren ve birbirinden ayıran özellikler nelerdir? Tanımlamalar neye, kime göre yapılıyor.

Dünya nüfusunun neredeyse beşte dördünü meydana getiren topluluk; nasıl bir ekonomik, sosyal ve politik yapı(lar) içerisinde varlık sürdürüyor? Uluslararası bir sistemin temel yapısı ve onunla uyumlu asıl aktörlerin tercih ve davranışları bunları nasıl etkiliyor? Ne tür arayışlara girişiyorlar, hangi güçlüklerle karşılaşıyorlar? Bunları aşmaya yönelik politikalar ve koşulları.

İşte, makro düzeyde bir Üçüncü Dünya/Gelişmekte Olan Ülkeler incelemesiyle, yukarıda dile getirilen sorular etrafında bir çözümleme girişimi.


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!