DUYURULAR :
Kategoriler
İnceleme Araştırma
#
Çevirmen :
Sayfa :
215 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
03 Mart, 2017 
İlk Baskı :
03 Mart, 2017 
Barkod :
9786051714622 
Kapak Tsr. :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Etno - Sembolizm ve Milliyetçilik


Anthony Smith

  Milliyetçilik çalışan modernistler ve etno-sembolistler arasında 20. yüzyılın son çeyreğinden bu yana bir tartışma sürmektedir. Etno-sembolistlere göre milliyetçiliğin ortaya çıkışı modern-sınai toplumun bir sonucu değil, aksine modernitenin yükselişine eşlik eden, en başından beri onunla birlikte var olan bir olgudur. Bu iddianın en güçlü temsilcisi de disiplinlerarası Milliyetçilik Çalışmaları alanının kurucularından biri olan Anthony D. Smith’tir.
Profesör Smith’in Etno-Sembolizm ve Milliyetçilik isimli bu çalışması, yıllar içinde oluşan literatürü okura özetledikten sonra tartışmaların doğasına dair etraflıca bilgiler sunuyor. Ardından milli duyuşun etno-sembolik konu ve kavramlar aracılığıyla tekrar tekrar üretilerek seçkinlerin politik ve toplumsal düşüncelerine nasıl yön verdiğini de gösteriyor. 

“Anthony Smith’in âlimliğinin alamet-i farikası haline gelen anlaşılırlık, hassasiyet ve analitik incelikle yazılmış olan Etno-Sembolizm ve Milliyetçilik, yazarın en etkili fikir babası olduğu milliyetçiliğin etno-sembolist yorumunu ustalıkla ve özlüce sunuyor.”
–Aviel Roshwald, Georgetown Üniversitesi.

“Anthony Smith oldukça uzun bir süredir yoğun ve üretken bir biçimde milliyetçiliğin doğasını, kaynaklarını ve dallara ayrılmasını araştırıyor. Onun temel bulgularının ve vardığı sonuçların bu mükemmel ve kısa damıtılışı bu fenomenle ilgilenen herkes için paha biilmez kıymette.”
–Walker Connor, Middlebury College


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!