DUYURULAR :
Kategoriler
İnceleme Araştırma
#
Sayfa :
568 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
08 Kasım, 2018 
İlk Baskı :
08 Kasım, 2018 
Barkod :
9786051718262 
Kapak Tsr. :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Türkiye Eğitim Tarihi
11-20. Yüzyıllar

Necdet Sakaoğlu

Ulusal alfabelerini, yazılı kültür birikimlerini anayurtlarında bırakan Türkler, batıya göç ederken Fars ve Arap kültürlerinden etkilenerek Müslümanlığı benimsediler.
11. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Türk eğitiminde İslam öğretisine dayalı süreçler yaşandı. Osmanlı asırlarında mektep ve medrese eğitimleri Arap yazısıyla gelişmeler gösterdi.
Cumhuriyetin kuruluşu yıllarındaki ulusal devrim ve yeniliklerin yaşamsal atılımları, dil, eğitim ve kültür alanlarında da başarıldı. 
Önceki baskısı 2002 yılında yapılan kapsamlı yapıt, Necdet Sakaoğlu’nun ekleme ve güncellemeleriyle yayınevimiz için yeni baskıya hazırlandı.
Kitapta, Türk-İslam eğitimi çağından, Osmanlı mektep ve medreselerine, ilk Batılılaşma çabalarına, Milli Mücadele yıllarına, Cumhuriyetin ilanını izleyen ulusal-laik eğitime, Harf Devrimine geçişe; Atatürk’ün, İnönü’nün, Mustafa Necati’nin, Hasan-Âli Yücel’in, aydınlarımızın eğitimdeki öncülüklerine, Millet Mektebi, Köy Enstitüleri, üniversite yeniliklerine yer verilmiştir; yapıt, belgeler, grafikler, anılar ve fotoğraflarla zenginleştirilmiştir. 

 


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!