DUYURULAR :
Kategoriler
Sözlük İmla Klavuzu
#
Sayfa :
380 
Cilt :
Ciltli 
Boyut :
14 X 21,5 
Son Baskı :
28 Aralık, 2018 
İlk Baskı :
28 Aralık, 2018 
Barkod :
9786051718637 
Kapak Tsr. :
Kapak Türü :
Sert Kapak 

Açıklamalı Göstergebilim Sözlüğü
Kavramlar - Yöntemler - Kuramcılar - Okullar

Mehmet Rifat

İnsan dünyasının kültür evrenini anlamlandırmaya ve yorumlamaya çalışan Avrupa göstergebilimi (özellikle Paris Göstergebilim Okulu) ile bütün canlılar dünyasının iletişim ve anlatım olgularını kavramaya yönelen Amerikan göstergebiliminin yanı sıra yaklaşım açısından göstergebilimle bağlantılı dilbilim, dil felsefesi, edebiyat eleştirisi, üslupbilim, yorumbilim, alımlama estetiği, filoloji, vb’nin temel kavramlarını, yöntemlerini, kuramcılarını, okullarını ayrıntılı biçimde değerlendiriyor. 
Maddelerin yazımında, kavramları ve kavramlar arasındaki bağlantıları, “açıklayıcı” alıntılarla işlemeye özen gösteriyor. Ayrıca kavramları, yöntemleri ve okulları yaratan kuramcıların geçirdikleri düşünce evrimini, düşüncelerinin üretim sürecini, üretim süreçlerinin belli başlı aşamalarını da ayrıntılarıyla sergiliyor.

Yeni baskı için bütünüyle gözden geçirilmiş ve genişletilmiş Açıklamalı Göstergebilim Sözlüğü’nün “dünyanın insan için ve insanın insan için taşıdığı anlamları” yöntemli biçimde kavramaya çalışanlara katkıda bulunacağını düşünüyoruz. 


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!