DUYURULAR :
Kategoriler
Bilim
#
Çevirmen :
Sayfa :
660 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
29 Mayıs, 2020 
İlk Baskı :
29 Mayıs, 2020 
Barkod :
9786050381719 
Kapak Tsr. :
Editör :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Evrenin Yeni Fiziğinde Moda, İnanç ve Fantezi


Roger Penrose

Modaya uygun fikirlerin, körü körüne inancın ya da fantezinin evreni anlamaya yönelik bilimsel araştırmada ne işi olabilir ki? Roger Penrose, fiziğin en-uç sınırlarında çalışan araştırmacıların, herkes gibi, modaya uygun eğilimlere, dogmatik inanışlara ve hayal ürünü şeylere kapılabildiğini ileri sürüyor. Bu kışkırtıcı kitapta Penrose moda, inanç ve fantezinin, sicim kuramı, kuantum mekaniği ve kozmolojide, bugünün araştırmacılarını nasıl baştan çıkardığını tartışıyor, hatta onların çalışmalarını ironik bir biçimde nasıl şekillendirdiklerini betimliyor. Bir kuramın modaya uygun doğasının onun inandırıcılığını değerlendirmemize gölge düşürebileceği uyarısında bulunuyor, hatta evrenin kökenleri hakkındaki güncel fantastik fikirlerin ardında daha doğal bir gerçekliğin yatabileceğini tartışıyor.

 

“Fizik geçen yüzyılda sıkıntılı bir çıkmaza girmişti. İki kuramın -kuantum mekaniği ve genel görelilik- büyük ölçüde doğru olduklarına inanılmıştı. Fakat onlar temel açılardan birbirleriyle çelişir; her ikisi de tam doğru olamaz. Önde gelen fizikçilerden Roger Penrose, Evrenin Yeni Fiziğinde Moda, İnanç ve Fantezi kitabında bu problemi ele alıyor. Entelektüel olarak olağandışı olduğu kadar da saygın olan Penrose burada bu iki kuramın uzlaştırılabileceği bazı yeni yollar aramayı göze almaktadır.”

–Wall Street Journal

 

“Mükemmel bir şekilde üretilmiş, mükemmel bir şekilde hazırlanmış ve şema haline getirilmiş bir kitap… Eğer çağdaş fizik kuramı sizin ilginizi çekiyorsa, bu kitabı kesinlikle görmezden gelmek istemezsiniz.”   

 –Math Frolic


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!