DUYURULAR :
Kategoriler
Bilim
#
Çevirmen :
Sayfa :
312 
Cilt :
Ciltsiz 
Boyut :
13,5 X 21 
Son Baskı :
30 Kasım, 2022 
İlk Baskı :
30 Kasım, 2022 
Barkod :
9786254496608 
Kapak Tsr. :
Kapak Türü :
Karton 
Yayın Dili :
Türkçe 

Evrenin Kodunu Kırmak
Higgs Parçacığının Peşinde

John W. Moffat

Higgs Parçacığının Peşinde

CERN’deki dokuz milyar dolarlık Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) adı verilen parçacık hızlandırıcısıyla yapılan deneyler, parçacık fiziğinde önemli sorulara cevap bulmayı vaat etmekte.  Bunlardan biri de, doğanın tüm kuvvetlerinin birleşik kuramının gerekli bileşenlerinden süpersimetrik parçacıklardır. Bir diğer beklenen keşif ise; içinde yaşadığımız üç boyut dışında, sicim kuramı tarafından ihtiyaç duyulan ekstra uzay boyutları. Üçüncü olarak; LHC deneycilerinin bulmayı umduğu, çoğu fizikçi için evrendeki maddenin en az yüzde 80’ini oluşturan, anlaşılmaz “kara madde.” 

“Moffat’ın kitabı, bilimselliğin, dedektif hikayesi ve romantizmin alışılmadık bir karışımı. Parçacık fiziğinde son birkaç on yılın en önemli keşiflerinden birinin tutkulu bir anlatımı.” 
–Greg Landsberg, Brown Üniversitesi, CMS Fizik Koordinatörü 

“John Moffat, sadece önde gelen teoriye odaklanan çoğu popüler kitabın aksine, teorik ve deneysel fizikçilerin kütlenin kökenini anlamak ve temel kuvvetlerin basit bir birleşik teorisini geliştirmek için verdikleri uluslararası mücadelenin içeriden büyüleyici bir anlatımını aktarıyor.” 
–Paul Steinhardt, Albert Einstein Bilim Profesörü, Princeton Üniversitesi

“Moffat’ın yeni kitabı, parçacık fiziğinin Standart Modelinin tarihi, başarıları ve eksiklikleri hakkında kapsamlı bir araştırma.”
–Physics World


 


SATIN AL
Bültenimize üye olun; kitap haberlerini, imza günlerini ve özel indirimleri kaçırmayın!